Lemmikki-messut

Terraarioiden tähdet hämmästyttävät messuilla

Uutiset  19.09.2022

Suomen Herppiharrastajat ry tuo Lemmikki Tampere -tapahtumaan hengästyttävän hienon kokoelman terraariomaailman eliöitä. Ihmeteltäviksi saapuu laaja kirjo erilaisia liskoja, käärmeitä, sammakkoeläimiä ja selkärangattomia terraarioeläimiä.

Yhdistyksen puheenjohtaja Jenna Wathén nostaa esille messuviikonlopun kolme mielenkiintoisinta ja yllättävintä matelijaa ja sammakkoeläintä.

Kääpiölinjan verkkopyton
Isoin ja pisin messuilla esillä oleva käärmelaji. Lähes kaksi metrisen käärmeen tunnistat jo kaukaa tapahtuman suurimmasta terraariosta.


Kuva: Noora Hjelman

Harjasgekko
Harjasgekon luultiin jo kuolleen sukupuuttoon, kunnes laji löydettiin uudelleen vuonna 1994. Laji elää tyypillisimmin Uuden-Kaledonian alueella Tyynenmeren keskellä.


Kuva: Pekka Koivukangas

 

Sininuolimyrkkysammakko
Sininuolimyrkkysammakko kuuluu maailman myrkyllisimpiin sammakkolajeihin. Terraario-oloissa sammakon myrkyllisyys kuitenkin katoaa, sillä luonnossa laji kehittää myrkkynsä syömällä erilaisia termiittejä ja muurahaisia.


Kuva: Atte Santala

 

Yhdistyksen osastolla pääsee myös koko messuviikonlopun ajan seuraamaan luonnonmukaisen terraarion rakentumista. Lasiseinien sisälle luodaan elävin sisustein pala sademetsän luontoa. Yhdistyksen jäsenet kertovat ja näyttävät, miten luonnonmukaisia terraarioita rakennetaan alusta alkaen.

Suomen Herppiharrastajat ry on vuonna 2012 perustettu terraarioeläinten harrastusta ja niiden kasvattamista edustava yhdistys, joka toimii siteenä herpeistä kiinnostuneiden henkilöiden, yhteisöjen ja viranomaisten välillä. Herppi-sana on lyhenne herpetologista eli tieteenalasta, joka tutkii matelijoita ja sammakkoeläimiä.